+36 30 681 6204 biokor@biokor.hu

1089 Budapest, Bláthy Ottó u. 41.

Ivóvíz ólom teszt

Kinek ajánlott?

Ez a vizsgálat lakossági, magáncélú. Bármilyen esetben kérhető.

Milyen esetben?

Javasolt elvégeztetni szennyezés gyanúja esetén, illetve régi bérházak lakásaiban (pl. költözéskor).

Milyen gyakran?

Nem szükséges rendszeresen elvégeztetni, kizárólag ha gyanú merül fel.

Mennyibe kerül?

A vizsgálat ára 4.500 Ft + áfa.

Mikorra készül el az eredmény?

Kémcsövek színes folyadékkal.

Miért fontos az ólom jelenlétének vizsgálata a vízben?

Az ólom egy kémiai elem, mely az emberi szervezet számára mérgező. Már kis mennyiségben is káros, elsősorban az idegrendszer működésére gyakorol negatív hatást. Emellett  a szervezetben képes felhalmozódni (akkumulálódni), ezért a folyamatos bevitele – például ivóvíz által – kiemelt kockázatot jelent.

Hogyan kerülhet ólom a vízbe?

Az ólom a környezetünkben – elsősorban vízben – rosszul oldódó vegyületek formájában található meg, ezért a legtöbb természetes ivóvízforrásban (pl. kutakban) nem fordul elő. A fém ólom jól megmunkálható, ezért előnyös tulajdonságai miatt az elmúlt korokban vízvezetékeket is készítettek belőle. Ilyen felhasználásával már évtizedekkel ezelőtt felhagytak, de régi épületekben, elsősorban régi belvárosi társasházakban még találkozhatunk ólomból készült ivóvízvezetékekkel. Az ólomcsöveken átfolyó ivóvízbe a cső anyaga kismértékben beoldódhat, így a csapból kifolyó víz már tartalmazhat ólmot.

Mikor érdemes ólomvizsgálatot végeztetni?

Az ivóvíz ólomtartalmát akkor érdemes méréssel ellenőrizni, ha fennáll a gyanúja, hogy az ivóvízforrás (például saját kút vize) szennyeződhetett ólommal, vagy fennáll az esélye, hogy az  ivóvízhálózat tartalmaz ólomból készült csőszakaszokat (például régi bérházak esetén).

Hogyan történik az ólomvizsgálat?

A ivóvíz ólomtartalmának vizsgálata minden esetben laboratóriumba szállított mintából történik, úgynevezett elemanalitikai módszerekkel. A mintavételi pont („mintázott csap”) kiválasztásakor sok szempont figyelembe kell venni, de célszerű az érintett csőszakasz legtávolabbi pontján található csapot használni. 

Milyen eredményekre számíthat?

Az ivóvíz ólomtartalmára jogszabályban rögzített határérték vonatkozik, melyről a laboratórium a vizsgálati jegyzőkönyvében az ügyfél kérésére tájékoztatást ad. Határértéket meghaladó ólomkoncentráció esetében a víz emberi fogyasztásra nem alkalmas. 

Gyakran ismételt kérdések

Mit tegyek, ha határértéket meghaladó koncentrációban tartalmaz ólmot a csapvizem?

Ilyen esetben célszerű szakemberrel konzultálni, és vagy az okot megszüntetni (pl. ólomcsövek cseréje más anyagból készült vezetékre), vagy megfelelő víztisztító berendezést alkalmazni az emberi fogyasztásra szánt víz előállítására.

Mennyibe kerül az ólom teszt? 

ár vagy árak ha többféle vizsgálat lehetséges

mitől függ az ár 

milyen tételekből áll össze az ár

Fizetési módok: készpénzes fizetés a helyszínen (ezt kérjük előre jelezze) vagy utalással, a számla kiállításától számítva 5 napon belül.

Érdemes-e az ólom teszt mellett másik vizsgálatot is kérni?

A víz felhasználási céljához igazodó egyéb szükséges vizsgálatokat (mikrobiológiai vizsgálatok, nitrit, nitrát, ammónia, stb.) is célszerű ugyanahhoz a mintavételi alkalomhoz kötődően elvégezni. Az esetleges kiszállási, mintavételi költség így csak egyszer jelentkezik, emellett a laboratórium egyes paramétereket együttesen olcsóbban vizsgál.

Kérdése van?

Központi biokor@biokor.hu e-mail címünkön több munkatársunkat is eléri, legyen szó érdeklődésről a vizsgálatok iránt, mintavételről, az eredmények értelmezéséről.

Kérjen árajánlatot!