Magyarországon az Európai Uniós irányelveket követve történnek a mesterséges fürdővíz vizsgálatok, legyen szó egy szálláshely jakuzzijáról, vagy több medencével rendelkező fürdőhelyről. A medencék üzemeltetőinek havonta kell önellenőrző vizsgálatokat végeztetnie bakteriológiai és kémiai komponensek tekintetében, igazolva, hogy a vízkezelés megfelelő módon történik a létesítményben.
Új szabályozás lépett életbe 2024-től
2023-ig a 37/1996 (XI.18.) NM rendelet szabályozta a fürdővizek vizsgálatát és magát a közfürdőkre vonatkozó minden üzemeltetési feladatot, követelményt. 2023. november 20-án került kihirdetésre az 510/2023 (XI.20.) Kormányrendelet, amelynek rendelkezései 2024. március 19-én léptek hatályba.
Az új rendelet egyrészt megváltoztatja a laboratóriumi vizsgálatok típusait és gyakoriságát, másrészt jelentős technológiai változtatásokról rendelkezik. Természetesen nem várható el az azonnali átállás a közfürdők részéről, így valamennyi intézkedéssel kapcsolatban kaptak „türelmi időt” az üzemeltetők.
Fontos határidő a 2025. március 18., amikortól az üzemeltetőknek át kell térniük az új vizsgálati paraméter listára és gyakoriságra.
Új szemlélet a vizsgálatokkal kapcsolatban
Az új rendeletben a kockázat alapú szemlélet érvényesül, melynek célja, hogy az üzemeltetőknek azokat a laboratóriumi vizsgálatokat kell elvégeztetni, amelyek valóban kockázatot jelentenek. Például az alkalmazott fertőtlenítőszer maradékát, algásodásgátló, stb. szereket kell vizsgálni, amelyeket a medence üzemeltetéséhez használnak. Az új paraméter lista célja, hogy azokat a komponenseket vizsgáljuk, amelyek feltétlenül szükségesek és egyben a vízminőséggel kapcsolatos problémákat indikálják.
Ahhoz, hogy az 510/2023 (XI.20.) rendelet szerinti vizsgálatokkal tisztában legyünk, nélkülözhetetlen a rendeletben lévő alapfogalmak (pl. medencevíz, tápvíz, szűrt víz, tisztított víz stb.) megismerése, valamint az, hogy tudjuk, hogy az általunk üzemeltetett fürdő milyen kategóriába tartozik (rendelet szerint pl. 1-es, 2/a típusú stb.). A rendeletben egyértelműen szerepel az adott típusú fürdőre vonatkozó önellenőrzési kötelezettség, tehát laboratóriumi vizsgálatokat ezek ismeretében tudunk igényelni.
A laboratóriumi vizsgálatok típusai és gyakoriságai mellett az egyik legfontosabb változás, hogy az 510/2023 (XI.20.) rendelet hangsúlyozza a szűréssel-forgatással, fertőtlenítőszer adagolással működő medencék kialakítását és üzemeltetését és nem tesz különbséget a töltő-ürítő és a visszaforgatásos medencékre vonatkozó korábbi határértékek között, tehát egy jelenleg még töltő-ürítő üzemű medencének is ugyanazoknak a vízminőség követelményeknek kell megfelelnie, mint a fertőtlenítőszer adagolással működő medencének.
Mi vonatkozik a városi fürdők, nagyobb szálláshelyek / egyéb létesítmények fürdőire?
Ezek a rendelet szerint a 1-es és a 2/a típusba tartoznak, a 6. melléklet 5. táblázata szerinti vizsgálati gyakoriságot kell alkalmazniuk. Tehát naponta háromszor a medencéből a helyszínen mérni kell a legfontosabb paramétereket (pH, fertőtlenítőszer, átlátszóság) valamint akkreditált laboratóriummal havonta kell vizsgáltatni a bakteriológiai és kémiai komponenseket.
Nem elegendő azonban a medencevíz havi szintű vizsgálata. Szükséges még a szűrt víz
akkreditált laboratóriumi vizsgálata negyedévente, a tápvíz néhány paraméteres kémiai vizsgálata havonta, valamint a tápvíz bakteriológiai és kémiai vizsgálata évente.
Melyek a standard bakteriológiai vizsgálatok?
E. coli, Enterococcus, Pseudomonas aeruginosa és Telepszám 37°C, tehát a korábbi 2 paraméteres vizsgálat 4 paraméteresre változik kötelező módon.
Ezek olyan paraméterek, amelyek tükrözik az esetleges fekális szennyeződést, mutatják a medence általános terheltségét és indikálják a technológiai (pl. szűrőberendezés) problémáját.
Milyen kémiai vizsgálatok kötelezőek a medencevízből havonta?
Alap példánk egy klórral fertőtlenített medence: ez esetben a rendelet szerinti indikátor paramétereket tartalmazó vízkémiai vizsgálat szükséges, kiegészítve a fertőtlenítőszer maradék vizsgálatával (klorát).
Mire kell a szűrt vizet vizsgáltatni?
Bakteriológia és 2 paraméteres kémiai vizsgálat szükséges negyedévente.
Mit jelent a tápvíz vizsgálata?
Havonta kisebb vizsgálatot (3 paraméteres indikátor kémiai csomag), évente bakteriológia és 4 paraméteres kémiai vizsgálatot.
Hogyan kell az új rendelet szerint tervezni a mintavételeket, vizsgálatokat?
Medencevíz havonta, szűrt víz negyedévente, tápvíz havonta és tápvíz évente. Így áll össze az új rendelet szerinti standard vizsgálati sor.
A vizsgálandó paraméterek között alapvetően a fertőtlenítőszer alkalmazásában van fontos különbség, így amikor megrendeljük az akkreditált laboratóriumtól a vizsgálatokat, a fertőtlenítőszer típusát (leggyakrabban hypo, de egyre elterjedtebbek a hidrogén-peroxidos vagy klór-dioxidos medencék) fel kell tüntetni.
További fontos információ, hogy alkalmaznak-e folyamatosan algásodásgátló szereket vagy pelyhesítő szereket, a laboratóriumnak ezekről is tudnia kell még a mintavétel előtt.
Milyen laboratórium végezheti a mintavételeket és a vizsgálatokat?
A Kormányrendelet értelmében fürdővíz monitoring vizsgálatot és mintavételt csak a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) által akkreditált laboratórium végezhet. A bakteriológiai vizsgálatokra vonatkozóan konkrét vizsgálati szabványok vannak megjelölve a fürdővíz vizsgálatokkal kapcsolatban, így a megfelelő laboratórium kiválasztásához fontos szempont az is, hogy az adott laboratórium a rendelet szerinti vizsgálati módszerekre legyen akkreditált.
A Legionella vizsgálatok nem változtak
Az 510/2023 (XI.20.) rendelet külön nem foglalkozik a Legionella vizsgálatokkal, azok továbbra is a 49/2015 (XI.6.) EMMI rendelet alapján történnek a mesterséges fürdővizekből.
Tehát amikor az új fürdővizes rendelet szerint tervezzük a vizsgálatokat, nem szabad megfeledkezni a fürdővizekre vonatkozó egyéb rendeletekről sem, különösen a melegvizes, aeroszolt képző medencék esetében.
Fontos további kiegészítés, hogy az 5/2023 (I.12.) ivóvizes rendelet a hálózati melegvíz mellett legalább évente egyszer kötelezi a hidegvíz Legionella vizsgálatát is, így üzemeltetőként több szabályozást is figyelembe kell venni, hogy valamennyi jogszabály szerint megfelelően működjenek a medencés létesítmények.