+36 30 681 6204 biokor@biokor.hu

1089 Budapest, Bláthy Ottó u. 41.

Laboratórium

Fertőtlenítőszerek hatékonyságvizsgálata

A környezetünkben számos olyan mikroorganizmus található, amelyek potenciális veszélyt jelentenek az emberi egészségre azáltal, hogy fertőzőképességük révén különböző megbetegedéseket tudnak előidézni. A sok kutatási munkának köszönhetően manapság már a mikrobák elpusztítására, szaporodásuk megakadályozására számos kémiai vegyület és azok kombinációi állnak rendelkezésre, amelyek segítségével otthonunkban, munkahelyünkön, egészségügyi, szociális intézményekben fertőtleníteni tudjuk a felületeket és a légteret is.

Fertőtlenítőszerek csoportosítása

Az egyik fő csoportosítási szempont, hogy milyen mikroorganizmus ellen hatásos az adott szer.

Azokat a kémiai anyagokat, amelyek a baktériumok ellen hatnak azáltal, hogy a sejtek pusztulását okozzák, baktériumölő hatásúnak vagy másképpen baktericid fertőtlenítőszernek nevezzük.

A gombák ellen ható szereket további két csoportra lehet osztani: az élesztőgombák ellen ható anyagokat ún. yeasticid (yeast az angol neve az élesztőgombának), míg a penészgombák ellen ható fertőtlenítőszereket fungicid anyagoknak nevezzük. Általában a gombaölő hatásra együttesen a fungicid jelzőt használjuk.

Fertőtlenítőszerek engedélyezése

Hazánkban a fertőtlenítőszerek engedélyezése a 316/2013 (VIII.28.) Kormányrendelet alapján, a rendeletben előírt szigorú feltételek szerint történik. Az engedélyezési folyamat egyik és legfontosabb része annak bizonyítása, hogy az adott fertőtlenítőszer valóban rendelkezik baktériumölő és/vagy gombaölő hatással.

Ennek alátámasztásához a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) által akkreditált laboratóriumi vizsgálatra van szükség, amely során a laboratórium az EN 1276 és EN 1650 szabvány aktuális változata alapján elvégezni a baktericid és yeasticid / fungicid vizsgálatokat.

Nem otthoni, ipari, hanem pl. egészségügyi területen használni kívánt szerek esetében speciális szabványok szerint kell a vizsgálatokat kérni (EN 13727 és EN 13624 szabványok).

Fertőtlenítőszerek hatékonysága

A fertőtlenítőszerek hatékonyságát számos tényező befolyásolja:

  • a felhasználás helye (más az elvárás egy otthoni fertőtlenítő és egy egészségügyben használatos fertőtlenítővel szemben),
  • behatási idő (szintén más az elvárás egy kézfertőtlenítő és egy konyhai felület fertőtlenítő között),
  • mikroorganizmusok ellenállóképessége,
  • a felhasználási helyen található szerves anyag terhelés.

A felsorolt szempontok mind befolyásolják, hogy mennyire tud baktériumölő és gombaölő lenni az adott fertőtlenítőszer.

A hatékonyságvizsgálat

A laboratóriumi vizsgálatok során in vitro módon képezzük le azt a környezetet, ahol a fertőtlenítőszernek hatnia kell a felhasználás során, ezért pl. az EN 13724 és EN 13624 egészségügyi területen kötelező szabványok esetében vért is adunk a tesztrendszerhez.

Az akkreditált vizsgálatok során a szabványokban meghatározott baktérium törzsekkel (jellemzően E. coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus hirae) és gomba törzsekkel (Candida albicans, Aspergillus niger/brasiliensis) végezzük a hatékonysági teszteket, azzal a behatási idővel és azzal a szerves anyag terheléssel, amelyre az adott szert engedélyezni szeretné a megrendelő.

A vizsgálatokhoz a laboratóriumnak ismernie kell a fertőtlenítőszer összetételét, az aktív hatóanyagok CAS-számát, azok mennyiségi vagy százalékos eloszlását és természetesen az előbb felsorolt tesztelési paramétereket. Fontos információ a laboratóriumi vizsgálatokhoz, hogy milyen területen kívánják használni a későbbiekben a fertőtlenítőszert.

A vizsgálatok néhány héten belül készülnek el (attól függően, hogy csak baktériumölő / gombaölő vagy mindkét vizsgálatot el kell végezni).

Vizsgálati jegyzőkönyv

Az akkreditált laboratóriumtól vizsgálati jegyzőkönyvet kap a megrendelő, amelyet az engedélyezési eljárás során az illetékes hatóság felé be kell nyújtania.

A jegyzőkönyvnek nagyon részletesen tartalmazni kell minden információt a fertőtlenítőszerről és a vizsgálatokról is, tehát nem elegendő egy megfelelő / nem megfelelő eredményközlés. A jegyzőkönyvek adattartalmát a szabványok szigorúan szabályozzák, amelyet az akkreditált laboratóriumnak kötelező betartania.

A fertőtlenítőszerek hatékonyságát befolyásolja többek között az, hogy a tesztszervezet hogyan reagál az adott kémiai anyagra és az aktív összetevő hogyan próbálja a mikrobák sejtjeit elpusztítani: károsíthatják pl. a sejtek védő sejthártyáját, bejutva a sejtekbe az anyagcseréjükhöz, életben maradásukhoz fontos fehérjék, enzimek működését befolyásolják, szaporodásukat gátolják, stb.

A laboratóriumi vizsgálatok során olyan típusú tesztszervezetekkel dolgozunk, amelyekkel a fertőtlenítőszernek is a leggyakrabban hatnia kell, így egyfajta modell kísérletben meg tudjuk vizsgálni, hogy otthoni / egészségügyi környezetben hogyan tud hatni a fertőtlenítőszer.